Landvetter IS rekryterar ny huvudtränare

2023-12-11 21:40
Joakim Lindén Johansson flankeras av föreningens ordförande Emil Engvall (v) och Morgan Johansson (h)
Joakim Lindén Johansson flankeras av föreningens ordförande Emil Engvall (v) och Morgan Johansson (h)

Vi är oerhört glada för att kunna presentera ny huvudtränare för Landvetter IS seniortrupp i division 2 för säsongen 2024.

 

Landvetter IS uppnådde säsongens mål om att stanna kvar i division 2 med seniorlaget. Det är en sanning inom fotbollsvärlden att andra säsongen i en ny högre division är svår, något vi fick smaka på under höstsäsongen. Vi avslutar säsongen på plats nr 10 av 14 lag, något som är samma placering som 2022 säsongen.

Landvetter IS har under 2023 fokuserat på att strömlinjeforma våra administrativa rutiner, satsat stort på utveckling av ungdomsfotbollen. Detta i form av att anställa en fotbollsutvecklare och tillföra ytterligare tränarresurser till yngre ålderskullar. Vi har fortsatt arbetet med digitalisering och med detta underlätta för alla som har en roll i föreningen. Detta är ett kontinuerligt arbete som kommer fortgå även 2024, där bland annat tydligare rutiner och ramar för ledarutveckling, spelarutveckling och föreningens utskott ska tas fram.

 

Förarbete i projektet ”Ny huvudtränare”

Styrelsen har tillsammans med Fotbollsutskottet arbetat med denna fråga i en längre tid. Föreningen har bland annat genomfört spelarundersökning i seniortruppen, haft avstämningar med ett urval av föreningens övriga ledare, föräldrar till yngre spelare och sponsorer. Vi är därför glada för att Landvetter IS nu har kommit överens med ny huvudtränare för våra seniorer.

Morgan Johansson är och har varit i många år en central figur i det Landvetter IS gör och har gjort. Han kommer nu efter flera år på planen som huvudtränare för vårt seniorlag i flera omgångar under åren, att enbart fokusera på rollen som Manager för seniorlaget. Han har från och med november trätt in i styrelsen och med det blir han en central resurs för föreningen även åren framåt. Han har tillsammans med styrelsen varit ansvarig för rekrytering av ny huvudtränare att lämna över stafettpinnen till.

 

Ny huvudtränare

Joakim Lindén Johansson har under fem års tid arbetat med fotboll på heltid. Han kommer nu närmst från BK Häcken där han varit huvudtränare för BK Häckens utvecklingslag som vunnit division 1 och spelade senaste säsongen i Elitettan (dam). Han har även varit huvudtränare för IFK Kalmar i damallsvenskan och Kalmar FFs U19 ihop med bland annat den ännu mera meriterade Henrik Rydström. För Landvetter IS del är det en mycket meriterad tränare som nu kommer leda våra seniorer framöver, vi går en spännande tid till mötes.

Vi kommer komma tillbaka med en längre intervju med Joakim på vår hemsida i samband med att laget startar upp igen efter nyår.

Nyhetsarkiv

Klubbshop
certifikat
Kålltorps Bygg
Ica Kvantum Landvetter
Craft
Klubbhuset
SUN-FLEX
Optimera Bygg
GRANITOR
Randens Mattor
S.O.EL AB
OAT Måleri
Pogab
Carlbergs
Aspen Lantmännen
Kålltorp Projektutveckling
Byggbolaget
OBOS
Inhab Måleri
Active
Skyltfabriken
Biltjänst
Örgryte Måleri
Derome
MyLift
SignMax AB
UTAB i Göteborg
Härryda Kommun
Dunross Stiftelsen
RF SISU
Folkspel
Gräsroten
Landvetter Fotboll
Klubbshopcertifikat

Våra huvudpartners

Kålltorps ByggIca Kvantum Landvetter
CraftKlubbhusetSUN-FLEX
Optimera ByggGRANITORRandens Mattor
S.O.EL ABOAT MåleriPogab

Våra samarbetspartners

Carlbergs
Aspen Lantmännen
Kålltorp ProjektutvecklingByggbolagetOBOSInhab Måleri
ActiveSkyltfabrikenBiltjänstÖrgryte Måleri
DeromeMyLiftSignMax ABUTAB i Göteborg

Vi samverkar med

Härryda KommunDunross StiftelsenRF SISUFolkspelGräsrotenLandvetter Fotboll