Målvakter spelar en avgörande roll för sina lag, och att få sådant erkännande visar att han har varit exceptionell i sitt ledarskap och gjort bra ifrån sig på planen de matcher han spelat. Att vara målvakt handlar det om att ha bra reflexer, positionsspel och bra förmåga att kommunicera med försvaret.
Eric är en mycket uppskattad målvaktstränare för föreningens yngre målvakter vilket är en viktig roll! Det handlar inte bara om att utveckla tekniska färdigheter som räddningar och positionering, utan också om att bygga självförtroende och en kärlek för spelet hos våra unga spelare.
Årets spelare utses av seniorstabens ledare, där de utöver prestation på planen även ser till spelarens förmåga att ta ansvar även utanför planen, en förmåga att se till lagets och föreningens bästa i de val spelaren gör under en säsong.
Själva priset är ett vandringspris där vi hittar flera välkända Landvetterprofiler från år 2000 och framöver. Den första som fick priset var Joel Rask som vi idag hittar som huvudtränare för Landvetter IFs seniorlag, vi hittar både far och son Marcus (2006) och Alexander Bengtsson (2022), ytterligare en far och son i Johan Nilsen (2010) och Lucas Nilsen Skalle (2019, 2023). Bröderna Belouati där Sadik fick priset 2013 och Yasin 2020, Efe Yildirim prisades 2016 och Axel Wibrån 2022. Det är ett mycket fint sällskap som Eric Uhrlander från och med i år finns med i.
Vi gratulerar Eric till priset som Årets spelare i Landvetter IS.